Határtalanul! a Felvidéken - 1. nap
Kirándulásunk első napját Ajnácskőn indítottuk, ahol egy kellemes séta várt a csoportra: megmásztuk a várhoz vezető utat, megismerkedtünk a hegység kialakulásának és a vár megépítésének történetével. A meredek emelkedő után csodás kilátásban gyönyörködhettünk. Második állomásunk a csomateleki Magyar Alapiskola volt, amely egy alsó tagozatos kis iskola. A diákok versekkel, egy nagyon kedves zenés, táncos műsorral és vendéglátással fogadtak bennünket, amit ezúton is nagyon szépen köszönünk! A nap második felében a városnézésé volt a főszerep. Elsőként Selmecbányát látogattuk meg, ahol az idegenvezetőnk által megismerkedtünk a város történelmével, megtekintettük az Újvárat/Leányvárat, a Szentháromság teret, a városházát és az evangélikus líceumot is, ahol megtudtuk, hogyan kötődik a városhoz költőnk, Petőfi Sándor. Ezt követően tovább utaztunk Besztercebányára, ahol felkerestük a történelmi várnegyedet, a Thurzó-házat, a Beniczky-házat, valamint a Mátyás-házat, megismerkedtünk ezek történetével, magyar történelmi kötődésével. A városnézést követően tovább utaztunk a szállásra.
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=61556306279702&set=a.122276445248210209
Határtalanul! a Felvidéken - 2. nap
Barangolásunk második napján reggeli után első utunk Poprádra vezetett, ahol megtekintettünk a Szent-Egyed templomot és megismertünk történetét. Ezt követően a Tátraaljai Múzeumba tértünk be, amely a Felvidék legrégebbi múzeumai közé tartozik és a térség történelmével ismerkedhettünk meg, különböző történelmi korokon keresztül. A múzeumot követően Késmárkra vezetett az utunk, ahol két evangélikus templom áll egymás mellett: a Szentháromság tiszteletére emelt ótemplom vagy fatemplom ( amely a történelmi Magyarország épített kulturális világörökségének részét képezi) és az újtemplom. Mindkét templomot megtekintettük és körbesétáltuk kívül-belül, az újtemplomban pedig megkoszorúztuk Thököly Imre fejedelem sírját. A városnézés után a Bélai cseppkőbarlangba mentünk, ahol kis csapatunk nagy bátorsággal és lelkesedéssel megtette a majdnem két kilométeres utat a sok helyen szűk, sötét barlangban, ahol ráadásul 866 lépcső is nehezítette az utunkat. A barlang után az utolsó állomásunk a Magas-Tátrában található Csorba-tó volt, ahol lenyűgöző látványban volt részünk és kezdetben szállingózó hóesésben sétáltunk a tó körül
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.122276589236210209&type=3
Határtalanul! a Felvidéken - 3. nap
Kirándulásunk 3. napján reggeli után Lőcsére indultunk, melynek belvárosa az UNESCO világörökség listáján is szerepel. Városnézésre indultunk, amely során megtekintettük a városházát, a Thurzó-házat és a főteret. Felkerestük és betértünk a Szent-Jakab templomba, amely sokak szerint a történelmi Magyarország legszebb temploma. A városnézést követően útnak indultunk a Szlovák Paradicsomba, ahol egy kisebb, 6 km-es túra várt ránk a Tamásfalvi kilátóhoz. Csodálatos erdei ösvényen keresztül sétáltunk fel, ahonnan páratlan kilátás nyílt az alattunk található völgyre. A túrát követően visszatértünk a szállásunkra, néhány vállalkozó kedvű diákkal pedig még felsétáltunk megtekinteni a szepesi várat is.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.122276664554210209&type=3
Határtalanul! a Felvidéken – 4. nap
Kirándulásunk utolsó napján a reggelit követően Kassára utaztunk, ahol városnézésünk során meglátogattuk a Szent Erzsébet Székesegyházat, amelyben megkoszorúztuk Rákóczi Ferenc kriptáját, valamint megtekintettük a város főterét, az Orbán-tornyot, a Szent Mihály kápolna, valamint a Nemzeti Színház épületét. A nap második állomása Rozsnyó volt, ahol a megismerkedtünk a Tűztorony történetével, megtekintettük Kossuth Lajos, valamint Andrássy Franciska grófné szobrát, majd részt vettünk egy hagyományos, Gömöri néptáncot bemutató foglalkozáson, amely során még néhány tánclépést is megtanulhattak a gyerekek. Ezúton is köszönjük a foglalkozást és a maradandó élményt a Borostyán Néptánc - és Népzeneműhelynek! Utolsó állomásunk Rimaszombat volt, ahol megtekintettük a belvárost, a Gömör-Kishonti Múzeumot, megismerkedtünk a helyi református templom történetével, amelyet a templom lelkésze mesélt el nekünk. Felvidéki kalandjaink ezzel a végére értek, számtalan emlékezetes pillanattal tértünk haza a kirándulásról.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.122276934302210209&type=3
Témanap - Beszámoló
Határtalanul program 2026.
Gömörországi kalandozások a Felvidéken
Szent Anna Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Hangony
A kirándulás időpontja: 2026. április 20-23.
A témanap időpontja: 2026. június 4.
A Határtalanul! program részeként iskolánkban a Nemzeti Összetartozás Napjához kapcsolódó témanapot szerveztünk. A rendezvény célja az volt, hogy a tanulók elmélyítsék ismereteiket a határon túli magyarságról, valamint felidézzék a Felvidéken tett kirándulás során szerzett élményeiket és tapasztalataikat. Mivel a kirándulás egyik fő eleme a Magas-Tátra volt, ezért a témanapot két részre osztottuk: az első részében, a megemlékezés során a történelmi jelentőség került előtérbe, a második részében pedig a földrajzi, természeti értékeket helyeztük előtérbe. Mivel a kirándulás áprilisban volt, a Tátra Múzeumban láthatták a gyerekek elsősorban a hegység növényvilágát bemutatva, illetve a jellegzetes állatvilágról is itt olvashattak, láthattak kiállítást, ettől függetlenül is szerettük volna, ha ezek az értékek kerülnek előtérbe a témanap során, hiszen sajnos élőben még nem tapasztalhattuk meg a gazdag növényvilágot, a virágokat, a Csorba-tónál még hószállingózásban sétáltunk. A témanap első felében ünnepi megemlékezésen vettünk részt. A műsor során a tanulók versekkel, prózai részletekkel és zenés összeállítással emlékeztek meg a trianoni békeszerződés következményeiről, valamint a magyarság összetartozásának jelentőségéről. Az előadáson nem csak a kiránduláson részt vevő diákok vettek részt, hanem az iskola teljes közössége, ezzel kiterjesztve ennek a napnak a fontosságát minden diákunkra. A műsort a magyar himnusz nyitotta meg, zárásként pedig a székely himnusszal ismerkedhettek meg azok a tanulók, akik korábban még nem hallották azt. A témanap második részében azok diákok, akik részt vettek a kiránduláson, páros- vagy csoportmunkában dolgoztak fel a Határtalanul! kiránduláshoz kapcsolódó témákat. A tanulók a Felvidék, azon belül is a Magas-Tátra természeti értékeivel foglalkoztak, internetes kutatómunkát végeztek, majd digitális prezentációkat készítettek a térség jellegzetes növény- és állatvilágáról. Munkájuk során megismerkedtek a Magas-Tátra természeti környezetével, növényfajaival és a hegységben élő állatokkal. A diákok választhattak, hogy a hegység növény- vagy állatvilágát szeretnék bemutatni. A prezentációk elkészítése fejlesztette a tanulók digitális kompetenciáit, együttműködési készségét és ismeretszerző képességét. A prezentációkat a diákok a digitális kultúra tanteremben készítették el. A prezentációkészítés során előkerült többek között növények közül az erdei füzike, a krókusz, a tavaszi tárnics, az állatok közül a zerge, a barnamedve és az európai mókus. A foglalkozások végén a csoportok bemutatták elkészült munkáikat, így a résztvevők egymás kutatási eredményeit is megismerhették. A témanap reményeink szerint sikeresen kapcsolta össze a gyerekekben a Nemzeti Összetartozás Napjának üzenetét a Határtalanul! program célkitűzéseivel, miközben lehetőséget biztosított a kirándulás során szerzett élmények és ismeretek elmélyítésére.
https://drive.google.com/drive/folders/1_4Tq4UPwa609HdGwb6CrsSIU3eZTM2FB?usp=sharing
Értékelő óra - Beszámoló
Határtalanul program 2026.
Gömörországi kalandozások a Felvidéken
Szent Anna Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Hangony
A kirándulás időpontja: 2026. április 20-23.
Résztvevő diákok száma: 13 fő
Kísérő pedagógusok száma: 2 fő
A Határtalanul! Program keretében megvalósult kirándulást követően értékelő órát tartottunk, amelynek az volt a célja, hogy a tanulók közösen felidézzék az utazás során szerzett élményeiket, tapasztalataikat, ismereteiket. Az óra elején megtekintettük a kirándulás során készült fényképeket és videófelvételeket, amelyek segítségével felelevenítettük a közösen eltöltött napokat. A képek és a videók során megkértük a gyerekeket, hogy meséljenek az egyes helyszínekről, programokról, amelyek számukra a legemlékezetesebbek voltak, külön figyelmet fordítva a történelmi és kultúrális emlékhelyekre, azok összekötésére az iskolában tanultakkal. Külön figyelmet szenteltünk annak, hogy tudatosuljanak a diákokban azok az értékek, amelyek a külhoni magyarság életéhez, hagyományaihoz kapcsolódnak, a történelmükről szólnak. Emellett természetesen az is fontos volt, hogy a diákok megosszák egymással a személyes tapasztalataikat és megfogalmazzák, hogy mit tanultak az egyes helyszínekről a kirándulás során. Az értékelő órát természetesen összekötöttük az előkészítő óra során elhangzotakkal is, áttekintettük a korábban említett célokat, a program céljait, és beszélgettünk arról, hogy mindezek hogyan és szerintük mennyire valósultak meg ( pl. a külhoni magyar csoport mindennapjainak megismerése az iskolalátogatás során). Az óra jó hangulatban telt és hozzájárult ahhoz, hogy a diákok a már megszerzett tapasztalataikat el tudják mélyíteni, tudatosítsák, rendszerezzék azokat, ebben külön segítség volt, hogy egymást meghallgathatták. A tanulók pozitívan értékelték a kirándulást, amely remélhetőleg maradandó emlékeket és hasznos megszerzett ismereteket is jelentett számukra. Az óra fő vezérfonalát a fényképek és a videók jelentették, ezeket okostáblán vetítettük le a gyerekeknek laptopról, más eszközt nem használtunk az értékelő óra során
https://drive.google.com/drive/folders/1om5ThZtiWVww7mq-i38IeAf9obX7Fp20?usp=sharing

